Böjningar av fas

Det arabiska ordet för fas skrivs ﻣَﺮﺣَﻠَﺔ och uttalas marHala.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﺮﺣَﻠَﺔ
marHala
femininum singular
ﻣَﺮﺣَﻠَﺔٌ
marHalatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﺮﺣَﻠَﺔً
marHalatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﺮﺣَﻠَﺔٍ
marHalatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮﺣَﻠَﺔُ
almarHalatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮﺣَﻠَﺔَ
almarHalata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮﺣَﻠَﺔِ
almarHalati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av fas i femininum plural

Ordet för fas har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﺮَﺍﺣِﻞ
maraaHil
femininum plural
ﻣَﺮَﺍﺣِﻞٌ
maraaHilun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﺮَﺍﺣِﻠﺎً
maraaHilan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﺮَﺍﺣِﻞٍ
maraaHilin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮَﺍﺣِﻞُ
almaraaHilu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮَﺍﺣِﻞَ
almaraaHila
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺮَﺍﺣِﻞِ
almaraaHili
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för fas finns också i dual. Se hur fas böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.