Böjningar av form

Det arabiska ordet för form skrivs ﺷَﻜﻞ och uttalas shakl.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺷَﻜﻞ
shakl
maskulinum singular
ﺷَﻜﻞٌ
shaklun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺷَﻜﻠﺎً
shaklan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺷَﻜﻞٍ
shaklin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻜﻞُ
ashshaklu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻜﻞَ
ashshakla
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻜﻞِ
ashshakli
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av form i maskulinum plural

Ordet för form har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﺷﻜَﺎﻝ
'ashkaal
maskulinum plural
ﺃَﺷﻜَﺎﻝٌ
'ashkaalun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﺷﻜَﺎﻟﺎً
'ashkaalan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﺷﻜَﺎﻝٍ
'ashkaalin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﺷﻜَﺎﻝُ
al'ashkaalu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺷﻜَﺎﻝَ
al'ashkaala
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺷﻜَﺎﻝِ
al'ashkaali
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för form finns också i dual. Se hur form böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.