Böjningar av karaktäristisk, specifik

Det arabiska ordet för karaktäristisk, specifik skrivs ﺧَﺎﺹّ och uttalas khaaSS.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺧَﺎﺹّ
khaaSS
maskulinum singular
ﺧَﺎﺹٌّ
khaaSSun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺧَﺎﺻّﺎً
khaaSSan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺧَﺎﺹٍّ
khaaSSin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨَﺎﺹُّ
alkhaaSSu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺎﺹَّ
alkhaaSSa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺎﺹِّ
alkhaaSSi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av karaktäristisk, specifik i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för karaktäristisk, specifik slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺧَﺎﺻَّﺔ
khaaSSa
femininum singular
ﺧَﺎﺻَّﺔٌ
khaaSSatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺧَﺎﺻَّﺔً
khaaSSatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺧَﺎﺻَّﺔٍ
khaaSSatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺨَﺎﺻَّﺔُ
alkhaaSSatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺎﺻَّﺔَ
alkhaaSSata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺨَﺎﺻَّﺔِ
alkhaaSSati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för karaktäristisk, specifik finns också i dual. Se hur karaktäristisk, specifik böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.