Böjningar av presentation, show

Det arabiska ordet för presentation, show skrivs ﻋَﺮﺽ och uttalas 3arD.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﺮﺽ
3arD
maskulinum singular
ﻋَﺮﺽٌ
3arDun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺮﺿﺎً
3arDan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺮﺽٍ
3arDin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮﺽُ
al3arDu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮﺽَ
al3arDa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺮﺽِ
al3arDi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av presentation, show i maskulinum plural

Ordet för presentation, show har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻋُﺮُﻭﺽ
3uruuD
maskulinum plural
ﻋُﺮُﻭﺽٌ
3uruuDun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻋُﺮُﻭﺿﺎً
3uruuDan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻋُﺮُﻭﺽٍ
3uruuDin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌُﺮُﻭﺽُ
al3uruuDu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌُﺮُﻭﺽَ
al3uruuDa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌُﺮُﻭﺽِ
al3uruuDi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för presentation, show finns också i dual. Se hur presentation, show böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.