Böjningar av foglig

Det arabiska ordet för foglig skrivs ﺫَﻟُﻮﻝ och uttalas dhaluul.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺫَﻟُﻮﻝ
dhaluul
maskulinum singular
ﺫَﻟُﻮﻝٌ
dhaluulun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺫَﻟُﻮﻟﺎً
dhaluulan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺫَﻟُﻮﻝٍ
dhaluulin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺬَّﻟُﻮﻝُ
adhdhaluulu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺬَّﻟُﻮﻝَ
adhdhaluula
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺬَّﻟُﻮﻝِ
adhdhaluuli
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av foglig i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för foglig slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺫَﻟُﻮﻟَﺔ
dhaluula
femininum singular
ﺫَﻟُﻮﻟَﺔٌ
dhaluulatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺫَﻟُﻮﻟَﺔً
dhaluulatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺫَﻟُﻮﻟَﺔٍ
dhaluulatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺬَّﻟُﻮﻟَﺔُ
adhdhaluulatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺬَّﻟُﻮﻟَﺔَ
adhdhaluulata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺬَّﻟُﻮﻟَﺔِ
adhdhaluulati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för foglig finns också i dual. Se hur foglig böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.