Böjningar av glad, nöjd, utsträckt

Det arabiska ordet för glad, nöjd, utsträckt skrivs ﻣَﺒﺴُﻮﻁ och uttalas mabsuuT.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﺒﺴُﻮﻁ
mabsuuT
maskulinum singular
ﻣَﺒﺴُﻮﻁٌ
mabsuuTun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﺒﺴُﻮﻃﺎً
mabsuuTan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﺒﺴُﻮﻁٍ
mabsuuTin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺒﺴُﻮﻁُ
almabsuuTu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺒﺴُﻮﻁَ
almabsuuTa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺒﺴُﻮﻁِ
almabsuuTi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av glad, nöjd, utsträckt i maskulinum plural

Ordet för glad, nöjd, utsträckt har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻣَﺒﺴُﻮﻃُﻮﻥَ
mabsuuTuuna
maskulinum plural
ﻣَﺒﺴُﻮﻃُﻮﻥَ
mabsuuTuuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﺒﺴُﻮﻃِﻴﻦَ
mabsuuTiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﺒﺴُﻮﻃِﻴﻦَ
mabsuuTiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺒﺴُﻮﻃُﻮﻥَ
almabsuuTuuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺒﺴُﻮﻃِﻴﻦَ
almabsuuTiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺒﺴُﻮﻃِﻴﻦَ
almabsuuTiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för glad, nöjd, utsträckt finns också i dual. Se hur glad, nöjd, utsträckt böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.