Böjningar av skrivare, tryckning

Det arabiska ordet för skrivare, tryckning skrivs ﻃِﺒَﺎﻋَﺔ och uttalas Tibaa3a.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻃِﺒَﺎﻋَﺔ
Tibaa3a
femininum singular
ﻃِﺒَﺎﻋَﺔٌ
Tibaa3atun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻃِﺒَﺎﻋَﺔً
Tibaa3atan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻃِﺒَﺎﻋَﺔٍ
Tibaa3atin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻄِّﺒَﺎﻋَﺔُ
aTTibaa3atu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻄِّﺒَﺎﻋَﺔَ
aTTibaa3ata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻄِّﺒَﺎﻋَﺔِ
aTTibaa3ati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av skrivare, tryckning i femininum plural

Ordet för skrivare, tryckning i femininum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

ﻃِﺒَﺎﻋَﺎﺕ
Tibaa3aat
femininum plural
ﻃِﺒَﺎﻋَﺎﺕٌ
Tibaa3aatun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻃِﺒَﺎﻋَﺎﺕٍ
Tibaa3aatin
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻃِﺒَﺎﻋَﺎﺕٍ
Tibaa3aatin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻄِّﺒَﺎﻋَﺎﺕُ
aTTibaa3aatu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻄِّﺒَﺎﻋَﺎﺕِ
aTTibaa3aati
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻄِّﺒَﺎﻋَﺎﺕِ
aTTibaa3aati
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för skrivare, tryckning finns också i dual. Se hur skrivare, tryckning böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.