Böjningar av leende

Det arabiska ordet för leende skrivs ﻣُﺒﺘَﺴِﻢ och uttalas mubtasim.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣُﺒﺘَﺴِﻢ
mubtasim
maskulinum singular
ﻣُﺒﺘَﺴِﻢٌ
mubtasimun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣُﺒﺘَﺴِﻤﺎً
mubtasiman
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣُﺒﺘَﺴِﻢٍ
mubtasimin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺒﺘَﺴِﻢُ
almubtasimu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺒﺘَﺴِﻢَ
almubtasima
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺒﺘَﺴِﻢِ
almubtasimi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av leende i maskulinum plural

Ordet för leende har regelbunden bluralböjning i plural maskulinum. Läs mer om regelbunden plural

ﻣُﺒﺘَﺴِﻤُﻮﻥَ
mubtasimuuna
maskulinum plural
ﻣُﺒﺘَﺴِﻤُﻮﻥَ
mubtasimuuna
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣُﺒﺘَﺴِﻤِﻴﻦَ
mubtasimiina
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣُﺒﺘَﺴِﻤِﻴﻦَ
mubtasimiina
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤُﺒﺘَﺴِﻤُﻮﻥَ
almubtasimuuna
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺒﺘَﺴِﻤِﻴﻦَ
almubtasimiina
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤُﺒﺘَﺴِﻤِﻴﻦَ
almubtasimiina
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för leende finns också i dual. Se hur leende böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.