Böjningar av pris

Det arabiska ordet för pris skrivs ﺟَﺎﺋِﺰَﺓ och uttalas jaa'iza.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺟَﺎﺋِﺰَﺓ
jaa'iza
femininum singular
ﺟَﺎﺋِﺰَﺓٌ
jaa'izatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺟَﺎﺋِﺰَﺓً
jaa'izatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺟَﺎﺋِﺰَﺓٍ
jaa'izatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺠَﺎﺋِﺰَﺓُ
aljaa'izatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﺎﺋِﺰَﺓَ
aljaa'izata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﺎﺋِﺰَﺓِ
aljaa'izati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av pris i femininum plural

Ordet för pris har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺟَﻮَﺍﺋِﺰ
jawaa'iz
femininum plural
ﺟَﻮَﺍﺋِﺰٌ
jawaa'izun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺟَﻮَﺍﺋِﺰﺍً
jawaa'izan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺟَﻮَﺍﺋِﺰٍ
jawaa'izin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺠَﻮَﺍﺋِﺰُ
aljawaa'izu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﻮَﺍﺋِﺰَ
aljawaa'iza
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺠَﻮَﺍﺋِﺰِ
aljawaa'izi
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för pris finns också i dual. Se hur pris böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.