Böjningar av föreläsning, uppmaning

Det arabiska ordet för föreläsning, uppmaning skrivs ﻣَﻮﻋِﻈَﺔ och uttalas maw3iZa.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﻮﻋِﻈَﺔ
maw3iZa
femininum singular
ﻣَﻮﻋِﻈَﺔٌ
maw3iZatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﻮﻋِﻈَﺔً
maw3iZatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﻮﻋِﻈَﺔٍ
maw3iZatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻮﻋِﻈَﺔُ
almaw3iZatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻮﻋِﻈَﺔَ
almaw3iZata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻮﻋِﻈَﺔِ
almaw3iZati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av föreläsning, uppmaning i femininum plural

Ordet för föreläsning, uppmaning har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣَﻮَﺍﻋِﻆ
mawaa3iZ
femininum plural
ﻣَﻮَﺍﻋِﻆٌ
mawaa3iZun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻣَﻮَﺍﻋِﻈﺎً
mawaa3iZan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻣَﻮَﺍﻋِﻆٍ
mawaa3iZin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﻮَﺍﻋِﻆُ
almawaa3iZu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻮَﺍﻋِﻆَ
almawaa3iZa
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﻮَﺍﻋِﻆِ
almawaa3iZi
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för föreläsning, uppmaning finns också i dual. Se hur föreläsning, uppmaning böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.