Böjningar av god, parfym

Det arabiska ordet för god, parfym skrivs ﻃِﻴﺐ och uttalas Tiib.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻃِﻴﺐ
Tiib
maskulinum singular
ﻃِﻴﺐٌ
Tiibun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻃِﻴﺒﺎً
Tiiban
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻃِﻴﺐٍ
Tiibin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻄِّﻴﺐُ
aTTiibu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻄِّﻴﺐَ
aTTiiba
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻄِّﻴﺐِ
aTTiibi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av god, parfym i maskulinum plural

Ordet för god, parfym har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻃُﻴُﻮﺏ
Tuyuub
maskulinum plural
ﻃُﻴُﻮﺏٌ
Tuyuubun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻃُﻴُﻮﺑﺎً
Tuyuuban
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻃُﻴُﻮﺏٍ
Tuyuubin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻄُّﻴُﻮﺏُ
aTTuyuubu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻄُّﻴُﻮﺏَ
aTTuyuuba
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻄُّﻴُﻮﺏِ
aTTuyuubi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för god, parfym finns också i dual. Se hur god, parfym böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.