Böjningar av definition

Det arabiska ordet för definition skrivs ﺗَﺤﺪِﻳﺪ och uttalas taHdiid.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺗَﺤﺪِﻳﺪ
taHdiid
maskulinum singular
ﺗَﺤﺪِﻳﺪٌ
taHdiidun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺗَﺤﺪِﻳﺪﺍً
taHdiidan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺗَﺤﺪِﻳﺪٍ
taHdiidin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﺪِﻳﺪُ
attaHdiidu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﺪِﻳﺪَ
attaHdiida
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﺪِﻳﺪِ
attaHdiidi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av definition i maskulinum plural

Ordet för definition i maskulinum plural har formen för regelbunden plural femininum. Det innebär att det slutar på in i obestämd form i både ackusativ och genitiv. Läs mer om regelbunden plural

Mönstret för regelbunden plural femininum kan användas även för ord i maskulinum plural, som i det här fallet.

ﺗَﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕ
taHdiidaat
maskulinum plural
ﺗَﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕٌ
taHdiidaatun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺗَﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕٍ
taHdiidaatin
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺗَﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕٍ
taHdiidaatin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕُ
attaHdiidaatu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕِ
attaHdiidaati
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺘَّﺤﺪِﻳﺪَﺍﺕِ
attaHdiidaati
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för definition finns också i dual. Se hur definition böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.