Böjningar av fylld

Det arabiska ordet för fylld skrivs ﻋَﺎﻣِﺮ och uttalas 3aamir.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻋَﺎﻣِﺮ
3aamir
maskulinum singular
ﻋَﺎﻣِﺮٌ
3aamirun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺎﻣِﺮﺍً
3aamiran
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺎﻣِﺮٍ
3aamirin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﻣِﺮُ
al3aamiru
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﻣِﺮَ
al3aamira
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﻣِﺮِ
al3aamiri
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av fylld i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för fylld slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻋَﺎﻣِﺮَﺓ
3aamira
femininum singular
ﻋَﺎﻣِﺮَﺓٌ
3aamiratun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻋَﺎﻣِﺮَﺓً
3aamiratan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻋَﺎﻣِﺮَﺓٍ
3aamiratin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﻣِﺮَﺓُ
al3aamiratu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﻣِﺮَﺓَ
al3aamirata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻌَﺎﻣِﺮَﺓِ
al3aamirati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för fylld finns också i dual. Se hur fylld böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.