Böjningar av fördämning

Det arabiska ordet för fördämning skrivs ﺳُﺪّ och uttalas sudd.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺳُﺪّ
sudd
maskulinum singular
ﺳُﺪٌّ
suddun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺳُﺪّﺍً
suddan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺳُﺪٍّ
suddin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴُّﺪُّ
assuddu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴُّﺪَّ
assudda
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴُّﺪِّ
assuddi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av fördämning i maskulinum plural

Ordet för fördämning har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺳُﺪُﻭﺩ
suduud
maskulinum plural
ﺳُﺪُﻭﺩٌ
suduudun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺳُﺪُﻭﺩﺍً
suduudan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺳُﺪُﻭﺩٍ
suduudin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴُّﺪُﻭﺩُ
assuduudu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴُّﺪُﻭﺩَ
assuduuda
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴُّﺪُﻭﺩِ
assuduudi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för fördämning finns också i dual. Se hur fördämning böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.