Böjningar av mål, syfte

Det arabiska ordet för mål, syfte skrivs ﻫَﺪَﻑ och uttalas hadaf.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻫَﺪَﻑ
hadaf
maskulinum singular
ﻫَﺪَﻑٌ
hadafun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻫَﺪَﻓﺎً
hadafan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻫَﺪَﻑٍ
hadafin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻬَﺪَﻑُ
alhadafu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻬَﺪَﻑَ
alhadafa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻬَﺪَﻑِ
alhadafi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av mål, syfte i maskulinum plural

Ordet för mål, syfte har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﻫﺪَﺍﻑ
'ahdaaf
maskulinum plural
ﺃَﻫﺪَﺍﻑٌ
'ahdaafun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻫﺪَﺍﻓﺎً
'ahdaafan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻫﺪَﺍﻑٍ
'ahdaafin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻫﺪَﺍﻑُ
al'ahdaafu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻫﺪَﺍﻑَ
al'ahdaafa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻫﺪَﺍﻑِ
al'ahdaafi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för mål, syfte finns också i dual. Se hur mål, syfte böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.