Böjningar av brinnande

Det arabiska ordet för brinnande skrivs ﺣَﺮَّﺍﻕ och uttalas Harraaq.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣَﺮَّﺍﻕ
Harraaq
maskulinum singular
ﺣَﺮَّﺍﻕٌ
Harraaqun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺣَﺮَّﺍﻗﺎً
Harraaqan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺣَﺮَّﺍﻕٍ
Harraaqin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤَﺮَّﺍﻕُ
alHarraaqu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺮَّﺍﻕَ
alHarraaqa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺮَّﺍﻕِ
alHarraaqi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av brinnande i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för brinnande slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺣَﺮَّﺍﻗَﺔ
Harraaqa
femininum singular
ﺣَﺮَّﺍﻗَﺔٌ
Harraaqatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺣَﺮَّﺍﻗَﺔً
Harraaqatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺣَﺮَّﺍﻗَﺔٍ
Harraaqatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤَﺮَّﺍﻗَﺔُ
alHarraaqatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺮَّﺍﻗَﺔَ
alHarraaqata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤَﺮَّﺍﻗَﺔِ
alHarraaqati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för brinnande finns också i dual. Se hur brinnande böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.