Böjningar av inhägnad, mur, staket

Det arabiska ordet för inhägnad, mur, staket skrivs ﺳُﻮﺭ och uttalas suur.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺳُﻮﺭ
suur
maskulinum singular
ﺳُﻮﺭٌ
suurun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺳُﻮﺭﺍً
suuran
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺳُﻮﺭٍ
suurin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴُّﻮﺭُ
assuuru
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴُّﻮﺭَ
assuura
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴُّﻮﺭِ
assuuri
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av inhägnad, mur, staket i maskulinum plural

Ordet för inhägnad, mur, staket har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﺳﻮَﺍﺭ
'aswaar
maskulinum plural
ﺃَﺳﻮَﺍﺭٌ
'aswaarun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﺳﻮَﺍﺭﺍً
'aswaaran
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﺳﻮَﺍﺭٍ
'aswaarin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﺳﻮَﺍﺭُ
al'aswaaru
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺳﻮَﺍﺭَ
al'aswaara
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﺳﻮَﺍﺭِ
al'aswaari
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för inhägnad, mur, staket finns också i dual. Se hur inhägnad, mur, staket böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.