Böjningar av smörgås

Det arabiska ordet för smörgås skrivs ﺷَﻄِﻴﺮَﺓ och uttalas shaTiira.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺷَﻄِﻴﺮَﺓ
shaTiira
femininum singular
ﺷَﻄِﻴﺮَﺓٌ
shaTiiratun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺷَﻄِﻴﺮَﺓً
shaTiiratan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺷَﻄِﻴﺮَﺓٍ
shaTiiratin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻄِﻴﺮَﺓُ
ashshaTiiratu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻄِﻴﺮَﺓَ
ashshaTiirata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻄِﻴﺮَﺓِ
ashshaTiirati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av smörgås i femininum plural

Ordet för smörgås har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺷَﻄَﺎﺋِﺮ
shaTaa'ir
femininum plural
ﺷَﻄَﺎﺋِﺮٌ
shaTaa'irun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﺷَﻄَﺎﺋِﺮﺍً
shaTaa'iran
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﺷَﻄَﺎﺋِﺮٍ
shaTaa'irin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻄَﺎﺋِﺮُ
ashshaTaa'iru
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻄَﺎﺋِﺮَ
ashshaTaa'ira
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺸَّﻄَﺎﺋِﺮِ
ashshaTaa'iri
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för smörgås finns också i dual. Se hur smörgås böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.