Böjningar av knippe

Det arabiska ordet för knippe skrivs ﺣُﺰﻣَﺔ och uttalas Huzma.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺣُﺰﻣَﺔ
Huzma
femininum singular
ﺣُﺰﻣَﺔٌ
Huzmatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺣُﺰﻣَﺔً
Huzmatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺣُﺰﻣَﺔٍ
Huzmatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺤُﺰﻣَﺔُ
alHuzmatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﺰﻣَﺔَ
alHuzmata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺤُﺰﻣَﺔِ
alHuzmati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för knippe finns också i dual. Se hur knippe böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.