Böjningar av framkomlig

Det arabiska ordet för framkomlig skrivs ﺳَﺎﻟِﻚ och uttalas saalik.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺳَﺎﻟِﻚ
saalik
maskulinum singular
ﺳَﺎﻟِﻚٌ
saalikun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺳَﺎﻟِﻜﺎً
saalikan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺳَﺎﻟِﻚٍ
saalikin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺎﻟِﻚُ
assaaliku
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺎﻟِﻚَ
assaalika
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺎﻟِﻚِ
assaaliki
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av framkomlig i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för framkomlig slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﺳَﺎﻟِﻜَﺔ
saalika
femininum singular
ﺳَﺎﻟِﻜَﺔٌ
saalikatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﺳَﺎﻟِﻜَﺔً
saalikatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﺳَﺎﻟِﻜَﺔٍ
saalikatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺎﻟِﻜَﺔُ
assaalikatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺎﻟِﻜَﺔَ
assaalikata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺴَّﺎﻟِﻜَﺔِ
assaalikati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för framkomlig finns också i dual. Se hur framkomlig böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.