Böjningar av press, stress

Det arabiska ordet för press, stress skrivs ﺿَﻐﻂ och uttalas DaghT.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﺿَﻐﻂ
DaghT
maskulinum singular
ﺿَﻐﻂٌ
DaghTun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﺿَﻐﻄﺎً
DaghTan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﺿَﻐﻂٍ
DaghTin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻀَّﻐﻂُ
aDDaghTu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻀَّﻐﻂَ
aDDaghTa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻀَّﻐﻂِ
aDDaghTi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av press, stress i maskulinum plural

Ordet för press, stress har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺿُﻐُﻮﻁ
DughuuT
maskulinum plural
ﺿُﻐُﻮﻁٌ
DughuuTun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺿُﻐُﻮﻃﺎً
DughuuTan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺿُﻐُﻮﻁٍ
DughuuTin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻀُّﻐُﻮﻁُ
aDDughuuTu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻀُّﻐُﻮﻁَ
aDDughuuTa
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻀُّﻐُﻮﻁِ
aDDughuuTi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för press, stress finns också i dual. Se hur press, stress böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.