Böjningar av get

Det arabiska ordet för get skrivs ﻣَﺎﻋِﺰ och uttalas maa3iz.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻣَﺎﻋِﺰ
maa3iz
maskulinum singular
ﻣَﺎﻋِﺰٌ
maa3izun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻣَﺎﻋِﺰﺍً
maa3izan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻣَﺎﻋِﺰٍ
maa3izin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤَﺎﻋِﺰُ
almaa3izu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺎﻋِﺰَ
almaa3iza
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤَﺎﻋِﺰِ
almaa3izi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av get i maskulinum plural

Ordet för get har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻣِﻮَﺍﻋِﺰ
miwaa3iz
maskulinum plural
ﻣِﻮَﺍﻋِﺰٌ
miwaa3izun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﻣِﻮَﺍﻋِﺰﺍً
miwaa3izan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﻣِﻮَﺍﻋِﺰٍ
miwaa3izin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻤِﻮَﺍﻋِﺰُ
almiwaa3izu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻤِﻮَﺍﻋِﺰَ
almiwaa3iza
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻤِﻮَﺍﻋِﺰِ
almiwaa3izi
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för get finns också i dual. Se hur get böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.