Böjningar av tydlig, uppenbar

Det arabiska ordet för tydlig, uppenbar skrivs ﻭَﺍﺿِﺢ och uttalas waaDiH.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻭَﺍﺿِﺢ
waaDiH
maskulinum singular
ﻭَﺍﺿِﺢٌ
waaDiHun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻭَﺍﺿِﺤﺎً
waaDiHan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻭَﺍﺿِﺢٍ
waaDiHin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺿِﺢُ
alwaaDiHu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺿِﺢَ
alwaaDiHa
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺿِﺢِ
alwaaDiHi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av tydlig, uppenbar i femininum singular

Femininformen av det arabiska ordet för tydlig, uppenbar slutar på bokstaven ta marbuta.
Ta marbuta uttalas som a men som at före kasusändelsen.

ﻭَﺍﺿِﺤَﺔ
waaDiHa
femininum singular
ﻭَﺍﺿِﺤَﺔٌ
waaDiHatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻭَﺍﺿِﺤَﺔً
waaDiHatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻭَﺍﺿِﺤَﺔٍ
waaDiHatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺿِﺤَﺔُ
alwaaDiHatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺿِﺤَﺔَ
alwaaDiHata
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺿِﺤَﺔِ
alwaaDiHati
femininum singular
genitiv bestämd form
Ordet för tydlig, uppenbar finns också i dual. Se hur tydlig, uppenbar böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.