Böjningar av dal

Det arabiska ordet för dal skrivs ﻭَﺍﺩٍ och uttalas waadin.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻭَﺍﺩٍ
waadin
maskulinum singular
ﻭَﺍﺩٌ
waadun
maskulinum singular
nominativ obestämd form
ﻭَﺍﺩٍﺍً
waadinan
maskulinum singular
ackusativ obestämd form
ﻭَﺍﺩٍ
waadin
maskulinum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺩُ
alwaadu
maskulinum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺩَ
alwaada
maskulinum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻮَﺍﺩِ
alwaadi
maskulinum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av dal i maskulinum plural

Ordet för dal har bruten pluralböjning i maskulinum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﺃَﻭﺩِﻳَﺔ
'awdiya
maskulinum plural
ﺃَﻭﺩِﻳَﺔٌ
'awdiyatun
maskulinum plural
nominativ obestämd form
ﺃَﻭﺩِﻳَﺔً
'awdiyatan
maskulinum plural
ackusativ obestämd form
ﺃَﻭﺩِﻳَﺔٍ
'awdiyatin
maskulinum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﺄَﻭﺩِﻳَﺔُ
al'awdiyatu
maskulinum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻭﺩِﻳَﺔَ
al'awdiyata
maskulinum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﺄَﻭﺩِﻳَﺔِ
al'awdiyati
maskulinum plural
genitiv bestämd form
Ordet för dal finns också i dual. Se hur dal böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.