Det arabiska ordet för defekt uttalas mukhtall och skrivs ﻣُﺨﺘَﻞّ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för defekt. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av defekt.
Roten till det arabiska ordet för 'defekt' består av: Bokstaven ﺥ som heter kha och uttalas kh. Bokstaven ﻝ som heter lam och uttalas l. Bokstaven ﻝ som heter lam och uttalas l. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'defekt' bildas enligt mönstret passivt particip form 8 (mufta3al). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.