Jag hittar inget att skriva om.

Orden i Jag hittar inget att skriva om.

Nedan visas varje ord i frasen och vad ordet har för grammatik i just den här frasen.

ﻟَﺎ
Uttal: laa
Svensk översättning: inte, nej
Ordklass: blandat
ﺃَﺟِﺪُ
Uttal: 'ajidu
Svensk översättning: att hitta
Ordklass: verb
person: jag
tempus: nutid
Grundform
ﻭَﺟَﺪَ
wajada
att hitta (dåtid han)
ﺷَﻲﺀً
Uttal: shay'an
Svensk översättning: sak
Ordklass: substantiv
kasus: ackusativ Läs mer (extern länk)
bestämdhet: obestämd form Läs mer (extern länk)
genus: maskulinum Läs mer (extern länk)
Ackusativ har många användningsområden. Bland annat används det för objektet i en verb-mening. Det används också för att uttrycka bland annat tid och sätt. Det används också för predikativ till inkompletta verb som kaana.
Grundform
ﺷَﻲﺀ
shay'
sak (singular, obestämd form, utan kasus)
ﺃَﻛﺘُﺐُ
Uttal: 'aktubu
Svensk översättning: att skriva
Ordklass: verb
person: jag
tempus: nutid
Grundform
ﻛَﺘَﺐَ
kataba
att skriva (dåtid han)
ﻋَﻨﻪُ
Uttal: 3anhu
Svensk översättning: bort från, om
Ordklass: preposition
Suffix
ْﻪُ
hu
honom
Suffixet bildar en idafa-konstruktion med ordet.
Typ av fras: komplett mening

En komplett mening. Meningen innehåller verb, men i arabiskan finns även kompletta meningar utan verb.

Var det lätt att förstå?

Arabisk grammatisk analys är mycket roligt, tycker jag. Jag försöker ge så detaljerad information som möjligt, så att varje fras på webbplatsen kan ge bättre förståelse för arabisk grammatik. Samtidigt har jag inte gjort varje beskrivning för hand (det vore omöjligt eftersom det finns över tusen fraser på webbplatsen). Därför kan förklaringarna av exemelvis varför varje ord har ett visst kasus bli lite allmän.

Om du har förslag på hur jag kan göra beskrivningarna av fraserna på webbplatsen mer lättöverskådliga och användbara, maila gärna mig på info@esanna.se.