Böjningar av grepp

Det arabiska ordet för grepp skrivs ﻗَﺒﻀَﺔ och uttalas qabDa.
Här ser du ordets böjningsformer, det vill säga hur ordet böjs utifrån kasus och bestämdhet.

ﻗَﺒﻀَﺔ
qabDa
femininum singular
ﻗَﺒﻀَﺔٌ
qabDatun
femininum singular
nominativ obestämd form
ﻗَﺒﻀَﺔً
qabDatan
femininum singular
ackusativ obestämd form
ﻗَﺒﻀَﺔٍ
qabDatin
femininum singular
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻘَﺒﻀَﺔُ
alqabDatu
femininum singular
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﺒﻀَﺔَ
alqabData
femininum singular
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﺒﻀَﺔِ
alqabDati
femininum singular
genitiv bestämd form

Böjningar av grepp i femininum plural

Ordet för grepp har bruten pluralböjning i femininum plural. Se fler ord med samma brutna pluralböjning

ﻗَﺒﺾ
qabD
femininum plural
ﻗَﺒﺾٌ
qabDun
femininum plural
nominativ obestämd form
ﻗَﺒﻀﺎً
qabDan
femininum plural
ackusativ obestämd form
ﻗَﺒﺾٍ
qabDin
femininum plural
genitiv obestämd form
ﺍَﻟﻘَﺒﺾُ
alqabDu
femininum plural
nominativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﺒﺾَ
alqabDa
femininum plural
ackusativ bestämd form
ﺍَﻟﻘَﺒﺾِ
alqabDi
femininum plural
genitiv bestämd form
Ordet för grepp finns också i dual. Se hur grepp böjs i dual

Kasus i arabiskan

Arabiska ord böjs utifrån kasus. Det finns tre kasus i arabiskan: nominativ, ackusativ och genitiv.

Nominativ

Nominativ är ordets grundform. Ordet står i nominativ när det fungerar som subjekt (den som utför verbet). I nominalsatser är orden också i nominativ.

Arabiska ord i nominativ slutar på un i obestämd form och u i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven i ordet blir ändelsen atun respektie atu.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen uuna, både i bestämd form och i obestämd form.

Ackusativ

Ackusativ används när ordet fungerar som objekt (den som utsätts för verbet). Ackusativ används ibland vid tidsangivelser. Det finns också fler användningsområden för ackusativ. Exempelvis al-Haal och at-taymiiz.

Arabiska ord i ackusativ slutar på an i obestämd form och a i bestämd form.
Om ta marbuta är sista bokstaven är ändelsen atan respektive ata.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural femininum är ändelsen in i obestämd form.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.

Genitiv

Genitiv används efter preposition. Genitiv används också för att markera ägande, dvs i idafa-konstruktioner.

Arabiska ord i genitiv slutar på in i obestämd form och i bestämd form.
Om ordet har ta marbuta som sista bokstav är ändelsen istället atin respektive ati.
Om ordet är böjt enligt mönstret för regelbunden plural maskulinum är ändelsen iina, både i bestämd form och i obestämd form.