avslag, vägran på arabiska

ﺭَﻓﺾ
rafD
maskulinum

Det arabiska ordet för avslag, vägran uttalas rafD och skrivs ﺭَﻓﺾ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du avslag, vägran på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för avslag, vägran. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av avslag, vägran.

Roten till avslag, vägran

Roten till det arabiska ordet för 'avslag, vägran' består av: Bokstaven som heter ra och uttalas r. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Bokstaven som heter Dad och uttalas D. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som avslag, vägran

ﺭَﻓَﺾَ
rafaDa
att avstå, vägra
ﺭَﻓِﻴﺾ
rafiiD
avvisad, övergiven
ﺭَﺍﻓِﺾ
raafiD
avvisande, vägrande
ﺭَﺍﻓِﻀِﻲّ
raafiDiyy
bigott, fanatisk
ﻣَﺮﻓُﻮﺽ
marfuuD
förkastlig
ﺗَﺮَﻓَّﺾَ
taraffaDa
att vara fanatisk

Mönstret för att bilda avslag, vägran

Det arabiska ordet för 'avslag, vägran' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3l). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som avslag, vägran

ﻗَﺼﻒ
qaSf
bombning, åska
ﻧَﻈﻢ
naZm
ordning, system
ﺩَﺭﺏ
darb
väg