organisera på arabiska

ﻧَﻈَّﻢَ
naZZama
dåtid han

Det arabiska ordet för organisera uttalas naZZama och skrivs ﻧَﻈَّﻢَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du organisera på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av organisera

ﻧَﻈَّﻢَ
naZZama
dåtid han
ﻳُﻨَﻈِّﻢُ
yunaZZimu
nutid han
ﻧَﻈَّﻤَﺖ
naZZamat
dåtid hon
ﺗُﻨَﻈِّﻢُ
tunaZZimu
nutid hon
ﻧَﻈَّﻤﺖُ
naZZamtu
dåtid jag
ﺃُﻧَﻈِّﻢُ
'unaZZimu
nutid jag

Roten till organisera

Roten till det arabiska ordet för 'organisera' består av: Bokstaven som heter nun och uttalas n. Bokstaven som heter Za och uttalas Z. Bokstaven som heter mim och uttalas m. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som organisera

ﻧَﻈﻢ
naZm
ordning, system
ﺗَﻨﻈِﻴﻢ
tanZiim
organisation
ﻣُﻨَﻈِّﻢ
munaZZim
organisatör
ﻣُﻨَﻈَّﻢ
munaZZam
organiserad
ﻧِﻈَﺎﻡ
niZaam
system

Mönstret för att bilda organisera

Det arabiska ordet för 'organisera' bildas enligt mönstret verb form 2 (fa33ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som organisera

ﻋَﻴَّﻦَ
3ayyana
att beteckna, utse
ﻧَﺴَّﻢَ
nassama
att inleda
ﺧَﻀَّﻊَ
khaDDa3a
att kuva