Det arabiska ordet för ton uttalas naghma och skrivs ﻧَﻐﻤَﺔ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv. Kategori: musik.
Utöver grundformen (femininum singular) finns ton i femininum plural.
Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för ton. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av ton.
Roten till det arabiska ordet för 'ton' består av: Bokstaven ﻥ som heter nun och uttalas n. Bokstaven ﻍ som heter ghayn och uttalas gh. Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'ton' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3la). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.