vara ignorant på arabiska

ﺟَﻬِﻞَ
jahila
dåtid han

Det arabiska ordet för vara ignorant uttalas jahila och skrivs ﺟَﻬِﻞَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du vara ignorant på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av vara ignorant

ﺟَﻬِﻞَ
jahila
dåtid han
ﻳَﺠﻬَﻞُ
yajhalu
nutid han
ﺟَﻬِﻠَﺖ
jahilat
dåtid hon
ﺗَﺠﻬَﻞُ
tajhalu
nutid hon
ﺟَﻬِﻠﺖُ
jahiltu
dåtid jag
ﺃَﺟﻬَﻞُ
'ajhalu
nutid jag

Roten till vara ignorant

Roten till det arabiska ordet för 'vara ignorant' består av: Bokstaven som heter jim och uttalas j. Bokstaven som heter ha och uttalas h. Bokstaven som heter lam och uttalas l. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som vara ignorant

ﺟَﻬﻞ
jahl
ignorans
ﺟَﺎﻫِﻞ
jaahil
ignorant
ﺗَﺠَﺎﻫَﻞَ
tajaahala
att ignorera
ﺗَﺠَﺎﻫُﻞ
tajaahul
ignorerande, åsidosättande
ﺟَﺎﻫِﻠِﻴَّﺔ
jaahiliyya
okunnighet, tiden före islam
ﻣَﺠﻬُﻮﻝ
majhuul
okänd

Mönstret för att bilda vara ignorant

Det arabiska ordet för 'vara ignorant' bildas enligt mönstret verb form 1 (fa3ila). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som vara ignorant

ﺻَﻌِﺮَ
Sa3ira
att grimasera
ﻋَﺪِﻡَ
3adima
att sakna
ﻋَﺸِﻖَ
3ashiqa
att älska