Det arabiska ordet för antagande uttalas iftiraaD och skrivs ﺍِﻓﺘِﺮَﺍﺽ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för antagande. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av antagande.
Roten till det arabiska ordet för 'antagande' består av: Bokstaven ﻑ som heter fa och uttalas f. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Bokstaven ﺽ som heter Dad och uttalas D. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'antagande' bildas enligt mönstret verbalnomen form 8 (ifti3aal). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.