författare, kompositör på arabiska

ﻣُﺆَﻟِّﻒ
mu'allif
maskulinum singular

Det arabiska ordet för författare, kompositör uttalas mu'allif och skrivs ﻣُﺆَﻟِّﻒ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du författare, kompositör på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för författare, kompositör. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av författare, kompositör.

Roten till författare, kompositör

Roten till det arabiska ordet för 'författare, kompositör' består av: Bokstaven som heter alif hamza och uttalas '. Bokstaven som heter lam och uttalas l. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som författare, kompositör

ﻣُﺆَﻟَّﻒ
mu'allaf
komponerad, komposition
ﺗَﺄﻟِﻴﻒ
ta'liif
publicering, skrivande
ﺇِﻳﻠَﺎﻑ
'iilaaf
solidaritet
ﺃَﻟﻒ
'alf
tusen
ﻣَﺄﻟُﻮﻑ
ma'luuf
vanlig

Mönstret för att bilda författare, kompositör

Det arabiska ordet för 'författare, kompositör' bildas enligt mönstret aktivt particip form 2 (mufa33il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som författare, kompositör

ﻣُﺪَﺑِّﺮ
mudabbir
ledare, oganisatör
ﻣُﺪَﺭِّﺏ
mudarrib
tränare
ﻣُﺴَﻮِّﻑ
musawwif
uppskjutare