kvarter på arabiska

ﺟَﺎﺭَﺓ
jaara
femininum singular

Det arabiska ordet för kvarter uttalas jaara och skrivs ﺟَﺎﺭَﺓ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du kvarter på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för kvarter. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av kvarter.

Roten till kvarter

Roten till det arabiska ordet för 'kvarter' består av: Bokstaven som heter jim och uttalas j. Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som kvarter

ﻣُﺠَﺎﻭِﺭ
mujaawir
angränsande, närliggande
ﺟَﺎﺭ
jaar
granne
ﺟِﻮَﺍﺭ
jiwaar
grannskap, närhet
ﺟَﺎﻭَﺭَ
jaawara
att vara granne till

Mönstret för att bilda kvarter

Det arabiska ordet för 'kvarter' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3la). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som kvarter

ﺩَﻓﻌَﺔ
daf3a
betalning, knuff
ﻧَﻜﻬَﺔ
nakha
doft
ﺿَﻤَّﺔ
Damma
kram