Det arabiska ordet för drunkning uttalas 'ighraaq och skrivs ﺇِﻏﺮَﺍﻕ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för drunkning. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av drunkning.
Roten till det arabiska ordet för 'drunkning' består av: Bokstaven ﻍ som heter ghayn och uttalas gh. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Bokstaven ﻕ som heter qaf och uttalas q. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'drunkning' bildas enligt mönstret verbalnomen form 4 ('if3aal). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.