gata på arabiska

ﺷَﺎﺭِﻉ
shaari3
maskulinum singular

Det arabiska ordet för gata uttalas shaari3 och skrivs ﺷَﺎﺭِﻉ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du gata på arabiska, bokstav för bokstav.

Utöver grundformen (maskulinum singular) finns gata i maskulinum plural.

ﺷِﻮَﺍﺭِﻉ
shiwaari3
maskulinum plural

Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för gata. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av gata.

Roten till gata

Roten till det arabiska ordet för 'gata' består av: Bokstaven som heter shin och uttalas sh. Bokstaven som heter ra och uttalas r. Bokstaven som heter ayn och uttalas 3. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som gata

ﺷُﺮُﻭﻉ
shuruu3
försök, start
ﺷَﺮِﻳﻌَﺔ
sharii3a
lag, sharia
ﻣُﺸَﺮِّﻉ
musharri3
lagstiftare
ﻣَﺸﺮُﻭﻉ
mashruu3
projekt
ﺷَﺮَﻉَ
shara3a
att påbörja
ﺷِﺮَﺍﻉ
shiraa3
segel
ﺷِﺮَﺍﻋِﻲّ
shiraa3iyy
seglande

Mönstret för att bilda gata

Det arabiska ordet för 'gata' bildas enligt mönstret aktivt particip form 1 (faa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som gata

ﻧَﺎﻫِﺾ
naahiD
aktiv, stigande
ﺻَﺎﻍٍ
Saaghin
benägen, lutad, uppmärksam
ﻋَﺎﺑِﺮ
3aabir
flyktig, passerande

Användning av gata

Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för gata. Ordet är markerat med rött.

6) Källa: Vendela Häll
1) Källa: Språkrådet