Det arabiska ordet för design uttalas taSmiim och skrivs ﺗَﺼﻤِﻴﻢ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Utöver grundformen (maskulinum singular) finns design i maskulinum plural.
Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för design. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av design.
Roten till det arabiska ordet för 'design' består av: Bokstaven ﺹ som heter Sad och uttalas S. Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'design' bildas enligt mönstret verbalnomen form 2 (taf3iil). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.
Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för design. Ordet är markerat med rött.