Det arabiska ordet för ö uttalas jaziira och skrivs ﺟَﺰِﻳﺮَﺓ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv. Kategori: geografi.
Utöver grundformen (femininum singular) finns ö i femininum plural.
Formerna ovan finns även i olika varianter för bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för ö. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av ö.
Roten till det arabiska ordet för 'ö' består av: Bokstaven ﺝ som heter jim och uttalas j. Bokstaven ﺯ som heter zayn och uttalas z. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'ö' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3iila). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.