bota på arabiska

ﺷَﻔَﻰ
shafaa
dåtid han

Det arabiska ordet för bota uttalas shafaa och skrivs ﺷَﻔَﻰ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb. Kategori: medicin.

Så skriver du bota på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av bota

ﺷَﻔَﻰ
shafaa
dåtid han
ﻳَﺸﻔِﻲ
yashfii
nutid han
ﺷَﻔَﺖ
shafat
dåtid hon
ﺗَﺸﻔِﻲ
tashfii
nutid hon
ﺷَﻔَﻴﺖُ
shafaytu
dåtid jag
ﺃَﺷﻔِﻲ
'ashfii
nutid jag

Roten till bota

Roten till det arabiska ordet för 'bota' består av: Bokstaven som heter shin och uttalas sh. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Bokstaven som heter ya och uttalas y. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som bota

ﺷِﻔَﺎﺀ
shifaa'
botemedel
ﻣُﺴﺘَﺸﻔَﻰ
mustashfaa
sjukhus

Mönstret för att bilda bota

Det arabiska ordet för 'bota' bildas enligt mönstret verb form 1 (fa3ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som bota

ﻗَﺼَﻒَ
qaSafa
att bomba
ﺣَﻘَﺮَ
Haqara
att förakta, ringakta
ﻧَﺬَﺭَ
nadhara
att lova, tillägna