dela, halvera på arabiska

ﺷَﻄَّﺮَ
shaTTara
dåtid han

Det arabiska ordet för dela, halvera uttalas shaTTara och skrivs ﺷَﻄَّﺮَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du dela, halvera på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av dela, halvera

ﺷَﻄَّﺮَ
shaTTara
dåtid han
ﻳُﺸَﻄِّﺮُ
yushaTTiru
nutid han
ﺷَﻄَّﺮَﺕ
shaTTarat
dåtid hon
ﺗُﺸَﻄِّﺮُ
tushaTTiru
nutid hon
ﺷَﻄَّﺮﺕُ
shaTTartu
dåtid jag
ﺃُﺷَﻄِّﺮُ
'ushaTTiru
nutid jag

Roten till dela, halvera

Roten till det arabiska ordet för 'dela, halvera' består av: Bokstaven som heter shin och uttalas sh. Bokstaven som heter Ta och uttalas T. Bokstaven som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som dela, halvera

ﺷَﻄﺮ
shaTr
del, halva
ﺷَﻄﺮَ
shaTra
mot
ﺷَﺎﻃِﺮ
shaaTir
smart
ﺷَﻄَﺎﺭَﺓ
shaTaara
smarthet
ﺷَﻄِﻴﺮَﺓ
shaTiira
smörgås
ﻣَﺸﻄُﻮﺭ
mashTuur
spridd

Mönstret för att bilda dela, halvera

Det arabiska ordet för 'dela, halvera' bildas enligt mönstret verb form 2 (fa33ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som dela, halvera

ﻋَﻴَّﻦَ
3ayyana
att beteckna, utse
ﻧَﺴَّﻢَ
nassama
att inleda
ﻧَﻈَّﻢَ
naZZama
att organisera