numrera på arabiska

ﺭَﻗَّﻢَ
raqqama
dåtid han

Det arabiska ordet för numrera uttalas raqqama och skrivs ﺭَﻗَّﻢَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du numrera på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av numrera

ﺭَﻗَّﻢَ
raqqama
dåtid han
ﻳُﺮَﻗِّﻢُ
yuraqqimu
nutid han
ﺭَﻗَّﻤَﺖ
raqqamat
dåtid hon
ﺗُﺮَﻗِّﻢُ
turaqqimu
nutid hon
ﺭَﻗَّﻤﺖُ
raqqamtu
dåtid jag
ﺃُﺭَﻗِّﻢُ
'uraqqimu
nutid jag

Roten till numrera

Roten till det arabiska ordet för 'numrera' består av: Bokstaven som heter ra och uttalas r. Bokstaven som heter qaf och uttalas q. Bokstaven som heter mim och uttalas m. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som numrera

ﺭَﻗَﻤِﻲّ
raqamiyy
numerisk
ﺗَﺮﻗِﻴﻢ
tarqiim
numrering
ﺭَﻗﻢ
raqm
rekord, siffra

Mönstret för att bilda numrera

Det arabiska ordet för 'numrera' bildas enligt mönstret verb form 2 (fa33ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som numrera

ﻋَﻴَّﻦَ
3ayyana
att beteckna, utse
ﻧَﺴَّﻢَ
nassama
att inleda
ﻧَﻈَّﻢَ
naZZama
att organisera