vika av på arabiska

ﺍِﻧﺤَﺮَﻑَ
inHarafa
dåtid han

Det arabiska ordet för vika av uttalas inHarafa och skrivs ﺍِﻧﺤَﺮَﻑَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du vika av på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av vika av

ﺍِﻧﺤَﺮَﻑَ
inHarafa
dåtid han
ﻳَﻨﺤَﺮِﻑُ
yanHarifu
nutid han
ﺍِﻧﺤَﺮَﻓَﺖ
inHarafat
dåtid hon
ﺗَﻨﺤَﺮِﻑُ
tanHarifu
nutid hon
ﺍِﻧﺤَﺮَﻓﺖُ
inHaraftu
dåtid jag
ﺃَﻧﺤَﺮِﻑُ
'anHarifu
nutid jag

Roten till vika av

Roten till det arabiska ordet för 'vika av' består av: Bokstaven som heter Ha och uttalas H. Bokstaven som heter ra och uttalas r. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som vika av

ﺗَﺤَﺮَّﻑَ
taHarrafa
att avvika, vara förvrängd
ﺍِﻧﺤِﺮَﺍﻑ
inHiraaf
avvikelse
ﺣَﺮﻑ
Harf
bokstav
ﺣَﺮَﻑَ
Harafa
att böja
ﻣُﺤﺘَﺮِﻑ
muHtarif
professionell
ﺣِﺮﻓَﺔ
Hirfa
yrke

Mönstret för att bilda vika av

Det arabiska ordet för 'vika av' bildas enligt mönstret verb form 7 (infa3ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som vika av

ﺍِﻧﺪَﻓَﻊَ
indafa3a
att drivas fram, rusa iväg
ﺍِﻧﻄَﻠَﻖَ
inTalaqa
att starta
ﺍِﻧﻌَﺠَﻢَ
in3ajama
att vara oförståelig