skrämma på arabiska

ﻭَﻫَّﻞَ
wahhala
dåtid han

Det arabiska ordet för skrämma uttalas wahhala och skrivs ﻭَﻫَّﻞَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.

Så skriver du skrämma på arabiska, bokstav för bokstav.

Böjningsformer av skrämma

ﻭَﻫَّﻞَ
wahhala
dåtid han
ﻳُﻮَﻫِّﻞُ
yuwahhilu
nutid han
ﻭَﻫَّﻠَﺖ
wahhalat
dåtid hon
ﺗُﻮَﻫِّﻞُ
tuwahhilu
nutid hon
ﻭَﻫَّﻠﺖُ
wahhaltu
dåtid jag
ﺃُﻭَﻫِّﻞُ
'uwahhilu
nutid jag

Roten till skrämma

Roten till det arabiska ordet för 'skrämma' består av: Bokstaven som heter waw och uttalas w. Bokstaven som heter ha och uttalas h. Bokstaven som heter lam och uttalas l. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som skrämma

ﻭَﻫَﻞ
wahal
rädsla
ﻭَﻫِﻞَ
wahila
att vara rädd
ﻭَﻫﻠَﺔ
wahla
ögonblick

Mönstret för att bilda skrämma

Det arabiska ordet för 'skrämma' bildas enligt mönstret verb form 2 (fa33ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som skrämma

ﻋَﻴَّﻦَ
3ayyana
att beteckna, utse
ﻧَﺴَّﻢَ
nassama
att inleda
ﻧَﻈَّﻢَ
naZZama
att organisera