medioker, obetydlig på arabiska

ﺗَﺎﻓِﻪ
taafih
maskulinum singular

Det arabiska ordet för medioker, obetydlig uttalas taafih och skrivs ﺗَﺎﻓِﻪ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.

Så skriver du medioker, obetydlig på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för medioker, obetydlig. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av medioker, obetydlig.

Roten till medioker, obetydlig

Roten till det arabiska ordet för 'medioker, obetydlig' består av: Bokstaven som heter ta och uttalas t. Bokstaven som heter fa och uttalas f. Bokstaven som heter ha och uttalas h. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som medioker, obetydlig

ﺗَﻔِﻪَ
tafiha
att vara obetydlig

Mönstret för att bilda medioker, obetydlig

Det arabiska ordet för 'medioker, obetydlig' bildas enligt mönstret aktivt particip form 1 (faa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som medioker, obetydlig

ﻧَﺎﻫِﺾ
naahiD
aktiv, stigande
ﺻَﺎﻍٍ
Saaghin
benägen, lutad, uppmärksam
ﻋَﺎﺑِﺮ
3aabir
flyktig, passerande