Det arabiska ordet för artikel, ämne uttalas maadda och skrivs ﻣَﺎﺩَّﺓ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Så skriver du artikel, ämne på arabiska, bokstav för bokstav.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för artikel, ämne. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av artikel, ämne.
Roten till det arabiska ordet för 'artikel, ämne' består av: Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Bokstaven ﺩ som heter dal och uttalas d. Bokstaven ﺩ som heter dal och uttalas d. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Nedan ser du exempel på fraser/meningar med det med det arabiska ordet för artikel, ämne. Ordet är markerat med rött.