Det arabiska ordet för blindhet på ena ögat, enögdhet uttalas 3awar och skrivs ﻋَﻮَﺭ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.
Så skriver du blindhet på ena ögat, enögdhet på arabiska, bokstav för bokstav.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för blindhet på ena ögat, enögdhet. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av blindhet på ena ögat, enögdhet.
Roten till det arabiska ordet för 'blindhet på ena ögat, enögdhet' består av: Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven ﻭ som heter waw och uttalas w. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'blindhet på ena ögat, enögdhet' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3al). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.