Det arabiska ordet för parfymerad uttalas mu3aTTar och skrivs ﻣُﻌَﻄَّﺮ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.
Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för parfymerad. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av parfymerad.
Roten till det arabiska ordet för 'parfymerad' består av: Bokstaven ﻉ som heter ayn och uttalas 3. Bokstaven ﻁ som heter Ta och uttalas T. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'parfymerad' bildas enligt mönstret passivt particip form 2 (mufa33al). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.