Det arabiska ordet för förstöra, skada uttalas khassara och skrivs ﺧَﺴَّﺮَ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är verb.
Så skriver du förstöra, skada på arabiska, bokstav för bokstav.
Roten till det arabiska ordet för 'förstöra, skada' består av: Bokstaven ﺥ som heter kha och uttalas kh. Bokstaven ﺱ som heter sin och uttalas s. Bokstaven ﺭ som heter ra och uttalas r. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.
Det arabiska ordet för 'förstöra, skada' bildas enligt mönstret verb form 2 (fa33ala). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.