rökelse, tuggummi på arabiska

ﻟُﺒَﺎﻥ
lubaan
maskulinum singular

Det arabiska ordet för rökelse, tuggummi uttalas lubaan och skrivs ﻟُﺒَﺎﻥ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är substantiv.

Så skriver du rökelse, tuggummi på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för rökelse, tuggummi. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av rökelse, tuggummi.

Roten till rökelse, tuggummi

Roten till det arabiska ordet för 'rökelse, tuggummi' består av: Bokstaven som heter lam och uttalas l. Bokstaven som heter beh och uttalas b. Bokstaven som heter nun och uttalas n. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som rökelse, tuggummi

ﻟِﺒَﺎﻥ
libaan
amning
ﻟَﺒَﻦ
laban
mjölk, yoghurt
ﻟَﺒَّﺎﻥ
labbaan
mjölkbud

Mönstret för att bilda rökelse, tuggummi

Det arabiska ordet för 'rökelse, tuggummi' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fu3aal). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som rökelse, tuggummi

ﺯُﻛَﺎﻡ
zukaam
förkylning
ﺭُﻛَﺎﻡ
rukaam
hög, klump
ﻋُﻘَﺎﺏ
3uqaab
örn