trött, uttråkad på arabiska

ﺳَﺌِﻢ
sa'im
maskulinum singular

Det arabiska ordet för trött, uttråkad uttalas sa'im och skrivs ﺳَﺌِﻢ. Precis som alla arabiska ord skrivs det från höger till vänster. Ordklassen är adjektiv.

Så skriver du trött, uttråkad på arabiska, bokstav för bokstav.

Ordet kan böjas i bestämdhet och kasus. Visa böjningsformerna för trött, uttråkad. Om du har kommit långt i arabiskan kanske du även vill se dual av trött, uttråkad.

Roten till trött, uttråkad

Roten till det arabiska ordet för 'trött, uttråkad' består av: Bokstaven ﺱ som heter sin och uttalas s. Bokstaven ﺃ som heter alif hamza och uttalas '. Bokstaven ﻡ som heter mim och uttalas m. Arabiska ord med samma rot innehåller samma bokstäver och är ofta besläktade.

Ord med samma rot som trött, uttråkad

ﺳَﺄَﻡ
sa'am
leda
ﺳَﺌِﻢَ
sa'ima
att tröttna

Mönstret för att bilda trött, uttråkad

Det arabiska ordet för 'trött, uttråkad' bildas enligt mönstret verbalnomen form 1 (fa3il). Mönstret anger hur rotbokstäverna ska kombineras med andra bokstäver/vokaler för att forma ordet. Mönstret visar vilken typ av ord det är, och tillsammans med roten kan du använda mönstret för att gissa ett ords betydelse.

Ord med samma mönster som trött, uttråkad

ﺻَﺨِﺐ
Sakhib
skrikande
ﻗَﺼِﻒ
qaSif
skör
ﺣَﺴِﺮ
Hasir
utmattad